2019 Committees

Audit
Barbara Ettredge
1001 Berend Road
Pilot Point, TX 76258
Phone: (940) 686-2958
Cell: (940) 390-2861
Circleefarms@aol.com

Committee member:
Gina Hope, Virginia

Achievement Award
Erica Styles, Co-Chair
PO Box 62
Brentford, SD 57429
Phone: (605) 887-3657
Cell: (605) 290-3327
cestyles@nvc.net

Carol Bloom, Co-Chair
722 N. 625 E
Westville, IN 46391
Phone: (219) 928-5213
bloomanimalclinic@icloud.com

Silver Pitcher Award
Britney Creamer, Chair
17270 6450 Rd.
Montrose, CO 81403
Phone: (970) 596-2092 Britney-creamer20@hotmail.com

Crystal Award
Kathi Creamer, Chair
17270 6450 Rd.
Montrose, CO 81403
Phone (970) 596-0045
kathi@lazyjb.com

Beef Education
Anne Patton Schubert, Co-Chair
4040 Taylorsville Rd.
Taylorsville, KY 40071
Phone: (502) 477-2663
Fax: (502) 477-2637
apsangus@gmail.com

Anne Lampe, Co-Chair
5201 E. Rd. 110
Scott City, KS 67871
Phone: (620) 872-3915
alampe@wbsnet.org

Committee Members:
Cindy Ahearn, Texas
Karen Armstrong, Oklahoma
Cara Ayres, Oregon
Cortney Hill-Dukehart Cates, Indiana
Emma Collins, Mississippi
Kathi Creamer, Colorado
Kathy Dubbs, Montana
Barbara Ettredge, Texas
Jamae Frey, Oklahoma
Rachel Frost, Illinois
June Hagenbuch, Kansas
Lynne Hinrichsen, Kansas
Deanna Hofing, Indiana
Cortney Holshouser, North Carolina
Martha Holshouser, North Carolina
Melanie Kiani, Mississippi
Mary McCurry, Kansas
Lane Edmonds McLoud, Mississippi
Leslie Mindemann, Wisconsin
Julie Murnin, Montana
Ardyce O'Neill, Iowa
Michelle Rieff, Arkansas
Shally Rogen, South Dakota
Kami & Jake Scott, Nebraska
Trevor & Tori Lienemann, Nebraska
Nancy Thelen Michigan
Kathy Wilson, Indiana
Shannon Worrell, Texas
Mary K. Verjaska, Washington
Lydia Yon, North Carolina

Distinguished Women
Leslie Mindemann, Chair
W1551 County B
Sullivan, WI 53178-9750
Phone: (262) 593-8836
Cell: (920) 988-5813
Lesmindy@gmail.com

Committee members:
Yvonne Hinman, Montana
Barbara Ettredge, Texas

Finance
Nancy Thelen, Chair
7821 Weber Road
Saline, MI 48176
Phone: (734) 944-6262
Cell: (734) 216-3617
Hillsideacres01@aol.com

Leslie Mindemann, Bookkeeper
W1551 County B
Sullivan, WI 53178-9750
Phone: (262) 593-8836
Cell: (920) 988-5813
Lesmindy@gmail.com

Committee members:
Cindy Ahearn, Texas
Gina Hope, Virginia
Pam Velisek, Maryland

Historian
Emma Claire Collins, Chair
370 McCullough Lane
Flora, Mississippi 39071
(601) 622-1275
emmacollinsc@gmail.com

Committee members:
Melanie Kiani, Mississippi

Legislative & By-Laws
Pam Bailey, Chair
12799 S.W. 210th St.
Douglass, KS 67039
Fax: (316) 746-2922
Cell: (316) 210-4803
pbailey@txtav.com

Committee member:
Carol Bloom, Indiana

Liaison
Cindy Ahearn, Chair
1615 Van Zandt Count Road 3416
Wills Point, Texas 75169
214-957-4895
ahearnassc@gmail.com

Committee members
Gina Hope, Virginia
Jamie Rutledge, Georgia

Membership
Jamie Rutledge, Co-Chair
4554 Willie Daniel Dr
Evans, GA 30809
Phone: (316) 210-7926
jrutledge@textron.com

Rhonda McCurry, Co-Chair
501 Dawn Lane
Colwich, KS. 67030
319-796-1180
rhondamccurry@hotmail.com

Miss American Angus
Whitney Trosper Renfro, Co-Chair
605 W. Dartmouth Road
Kansas City, MO 64113
Phone: 816-392-8521
Work direct: 913-981-2837
whitneyrenfro@kansascityhomes.com

Mallory Trosper, Co-Chair
3606 Longsford’s Mill Dr.
Columbia, MO 65203
Phone: 816-284-2155

Committee members:
Lindsey Trosper DeWitte, Missouri
Paige Wallace Arnold, Iowa
Cortney Hill-Dukehart Cates, Indiana
Heather Bear, Indiana

Nominating
Leslie Mindemann, Chair
W1551 County B
Sullivan, WI 53178-9750
Phone: (262) 593-8836
Cell: (920) 988-5813
lesmindy@gmail.com

Committee members:
Emma Collins, Mississippi
Carol Bloom, Indiana
Barb Ettredge, Texas
Lynne Hinrichsen, Kansas

Program & Hospitality
Jeana Hurlbut, Co-Chair
17145 416th Ave.
Raymond, SD 57258
(402) 682-2570
jeana@stephaniecronin.com

Lindsay Sankey, Co-Chair
13787 U S Highway 35
Economy, IN 47339
(765) 967-7539
lindsayjsankey@gmail.com

Committee members:
Danielle Foster Matter, Michigan
Jaclyn Upperman, Missouri
Shally Rogen, South Dakota
Cindy Ahearn, Texas

Public Relations
Julie Murnin, Chair
P. O. Box 6
Huntley, MT 59037
406-850-0508
Juliemurnin@cattledesign.com

Committee members:
Anne Lampe, Kansas
Chelsea Duis, Illinois
Aliesha Dethlefs, Nebraska
Jena Wagner, Montana

Scholarship
Gina Hope, Chair
846 Triple J Road
Berryville, VA 22611
703-906-6469
Drycreekfarm.hope@gmail.com

Committee members:
Kathy Wilson, Indiana
Anne Lampe, Kansas
Nell McCauley, Kentucky
Elaine Scarlett, North Carolina
Merridee Wells, Texas
Linda Alexander, Virginia
Abban Lastovica, Texas
Kathy Dubs, Montana

Ways & Means
Angus Gift Barn
Melanie Kiani, Chair
Angus Gift Barn Manager
1246 Sims Hill Road
Morton, MS 39117
Phone (601) 214-0408
Melk8890@gmail.com

Committee members:
Anne Lampe, Kansas
Emma Collins, Mississippi

Gifts that Sizzle
Mary K. Greiman, Chair
1960 200th St., Garner, IA 50438
Phone: 641-923-2235
Cell: 641-425-1533
tmkcg@ncn.net

Committee members:
Emily Tennant Barnes, North Carolina
Julie Thelen Conover, Missouri
Diane Johnson, Texas

Rattey Sculpture
Yvonne Hinman, Chair
PO Box 220
Malta, MT 59538
Phone: (406) 654-1809
Fax: (406) 654-1810
hinmanangus@hotmail.com

Full Circle Online Auction
Shally Rogen, Chair
48274 258th St.
Brandon, SD 57005
214-957-4895
Drogen3061@aol.com

Committee members:
Jena Wagner, Montana
Cortney Hill-Dukehart Cates, Indiana
Cindy Ahearn, Texas

Women Connected Conference
Anne Lampe, Chair
5201 E. Rd.110
Scott City, Ks 67871
Phone: (620) 872-3915
Fax: (620) 872-3391
alampe@wbsnet.org

Committee members:
Cassie Royer, Indiana
Lindsay Sankey, Indiana
Cindy Ahearn, Texas
Gina Hope, Virginia